Oko trideset Romskih porodica iz MZ Kiseljak prikupljanjem sekundarnih sirovina zarađuju za život i školovanje djece. Skupljaju otpad koji potom sortiraju, čiste i nude otkupljivačima na prodaju. Ne prose, ne kradu, nego rade. I to naporno, u sezoni i po 16 sati dnevno. Sakupljanjem sekundarnih sirovina bave se većinom muškarci Romske nacionalnosti sa nikakvim ili nedovoljnim nivoom obrazovanja, kojima je to glavni izvor prihoda. Zakon ovaj vid rada ne tretira kao nelegalan ukoliko se pridržavaju zakonskih ograničenja da sekundarne sirovine ne prikupljaju iz kontejnera koji su u vlasništvu JKP Komunalac.
Socijalno poduzetništvo
Kako bismo doprinijeli povećanju zapošljivosti, zaštiti okoliša i razvoja lokalne zajednice, Fondacija tuzlanske zajednice u Kiseljaku za ovu kategoriju stanovništva nudi besplatno stručno savjetovanje i finansijsku podršku za unaprijeđenje posla i sigurnosti u radu tokom odvajanja sirovina. Veliki interes koji su mještani u MZ Kiseljak iskazali za ovaj javni poziv, dokaz je da su svjesni činjenice da sigurnost treba biti na većoj razini, da dvorišta u kojima rade selekciju moraju urediti, te da je u svemu ključno odgovorno postupanje sa odlaganjem otpada.
U sezoni rade po 12 sati dnevno
S.M. jedan je od podržanih sakupljača. Ima 38 godina i četvoro djece. Ponosno nam priča kako je troje njegove djece koja idu u školu dobri učenici i kako je i sam završio srednju školu. Nažalost, nikad nije imao priliku da se zaposli: „ Snalazim se. Nekako preživljavamo. Kad je sezona radim po cijeli dan, odem ujutro u 7, vratim ne navečer oko 9-10. Pa onda moram istovariti kombi. Nije lako. Bude mi teško i psihički i fizički, ali nema ništa od sjedenja....
CIJELI TEKST PROČITAJTE OVDJE.

