Kako bi očuvali prirodne resurse svoje zajednice, mještani MZ Kisljak u proteklom su periodu obnovili dva izvora pitke vode u ovom području. Voda sa izvora „Stubo Poljana“ i „Studenac“ bila je značajan resurs lokalnom stanovništvu stotinama godina unazad, pa kako bi mještani mogli nastaviti nesmetano koristiti vodu s ovih izvora, neformalna grupa „Aktiv žena“ Kiseljak i neformalna grupa građana „Studenac“, odlučili su izvorišta zaštititi potpornim zidom, dodatnim betoniranjem, preusmjeravanjem oborinskih voda, zaštitnim „kućicama“, pristupnim mostom i naposljetku redovnom analizom vode.
„Pošto je sve manje pitke vode generalno u svijetu, mi smo se ovdje na Kiseljaku pitali šta bismo mogli uraditi na lokalu, pa smo shvatili da očuvanjem ovog našeg malog ali vrijednog resursa ustvari doprinosimo i na puno većoj razini. Izvor pitke nam je jako važan jer ga koristi preko 50 domaćinstava, tako da nam je bilo od velike važnosti zaštiti izvor od kontaminacije. Uradili smo i analizu u Zavodu za javno zdravstvo TK i voda je apsolutno bakteriološki i hemijski ispravna“, kaže Elizabeta Pavić, ispred Aktiva žena Kiseljak.
Stjepan Pavić iz organizacionog odbora ove inicijative i član Savjeta MZ Kiseljak, kaže da je veliki dio djetinjstva proveo igrajući se na izvoru s drugarima: „Ovo je velika prirodna vrijednost, koju su naši pradjedovi, djedovi i roditelji održavali, pa zašto ne bismo mogli i mi? Sada kad smo izvor uredili, samo je bitno da okolinu održavamo, redovno kosimo i da to bude pristojno. Mještani se uvijek rado odazovu ovakvim akcijama i djelujemo vrlo složno, jer je to za dobro svih nas.“
CIJELI TEKST PROČITAJTE OVDJE.

